Praca bezpiecznika - gdzie zdobyć wykształcenie ?

Do poruszenia tego tematu sprowokowali mnie młodzi ludzie którzy co jakiś czas pojawiają się w mojej firmie czy to na stażu czy też aplikują na określone stanowiska - łączy ich jedno - pytanie która uczelnia pomoże im zdobyć podstawy wiedzy "bezpiecznika"?
Szczerze mówiąc zawsze mam problem z odpowiedzią na takie pytanie ale tym razem postaram się zmierzyć z tym problemem.
Na początek trochę pragmatyzmu - czy łatwo można dostać pracę bezpiecznika jeśli się jest na początku swojej kariery i jak to wygląda finansowo?
Odpowiedz na pierwszą część pytania brzmi  - TAK
Ogłoszeń jest dosyć dużo, dodatkowo agencje ochrony poszukują rożnego rodzaju managerów bezpieczeństwa i w obecnej sytuacji branża rozwija się bardzo dynamicznie, można  także dodać że przyszłość branży wygląda optymistycznie.
Finanse - początkujący bezpiecznik może liczyć na wynagrodzenie konkurencyjne do pracy w policji (3-4 tyś zł) ale jeśli zna języki obce i rokuje to bardzo szybko zostawia w tyle Kolegów z służb.
Po paru latach pracy (przy sprzyjających warunkach) zarobki stają się dwucyfrowe co nie ma porównania z zarobkami w służbach nawet na stanowiskach generalskich
Jeśli zatem warunki pracy są takie dobre to dlaczego jest taki problem ze znalezieniem odpowiednich kandydatów do pracy?
Jednym z problemów jest brak w Polsce szkół które uczą młodych ludzi podstaw pracy bezpiecznika.
Na początek popatrzmy na wielkość kraju vs ilość szkół które kształcą w tematyce bezpieczeństwa-jest ich zatrzęsienie i zaryzykuje stwierdzenie że jesteśmy jednym z najbardziej bezpiecznych krajów na Świecie z taką ilością absolwentów  8-)
Jednym z podstawowych zadań uczelni zwłaszcza prywatnych powinna być dbałość o to by przyszły ich absolwent mógł bez trudu znaleźć pracę

Przeanalizujmy jednak co proponują owe szkoły i czy to się przydaje w pracy bezpiecznika:
psychoterroryzm - tak, tak to nie żart - w kraju w którym nie było nigdy zamachu jest taki kierunek - na pewno będzie po nim łatwo znaleźć pracę  8-)
wywiad i kontwywiad - kolejny kierunek produkujący bezrobotnych naiwnych
zarządzanie bezpieczeństwem Państwa - brzmi ciekawie ale składowe kierunku mają się nijak do pracy bezpiecznika
- bezpieczeństwo ruchów migracyjnych - .......
-analiza informacji w zarządzaniu bezpieczeństwem - brzmi interesująco i może się przydać jeśli wykładowcy to praktycy a nie badacze tematu
bezpieczeństwo wewnętrzne - kolejny kierunek w którym nie ma przydatnych dla potencjalnego bezpiecznika informacji
bezpieczeństwo narodowe - jak wyżej
bezpieczeństwo cyberprzestrzeni TAK - jak najbardziej przydatny kierunek/specjalizacja
bezpieczeństwo obiektów, osób i mienia TAK - wygląda przydatnie
bezpieczeństwo antyterrorystyczne - szkoda czasu
To tylko pare kierunków jakie oferują nasze uczelnie - jak widać łatwiej u nas zostać bezrobotnym expertem ds terroryzmu niż dobrze opłacanym bezpiecznikiem i choć pare kierunków jest rokujących to generalnie nie wygląda to dobrze.
Kolejny problem jaki dostrzegamy (celowo piszę w liczbie mnogiej bo to nie tylko moja opinia ale także moich Kolegów z branży) to kadra wykładająca na tych uczelniach.
Zdajemy sobie sprawę że każda uczelnia stara się by jej ciało pedagogiczne wykładające bezpieczeństwo było w największej części złożone z profesorów i generałów ale może jednak warto zwrócić uwagę na rzeczywistą praktyczną wiedzę.
Generał uczący bezpieczeństwa informacji z książki z lat 90-tych wzbudza tylko litość  :-? a 30-sto letni doktor uczący o zagrożeniach terrorystycznych rozbawienie :lol:

Jakie zatem powinny być przedmioty przydatne przyszłemu bezpiecznikowi?
Poniżej program bezpieczeństwa biznesu który miałem przyjemność współtworzyć:

  • Bezpieczeństwo fizyczne
  • Bezpieczeństwo techniczne
  • Bezpieczeństwo podróży
  • Bezpieczeństwo imprez firmowych i masowych
  • Bezpieczeństwo informacji
  • Bezpieczeństwo teleinformatyczne
  • Bezpieczeństwo własności intelektualnej
  • Bezpieczeństwo transakcji biznesowych
  • Bezpieczeństwo łańcucha dostaw
  • Minimalizacja strat (loss prevention)
  • Ubezpieczenia i asekuracja
  • Postępowania sprawdzające (due diligence)
  • Postępowania wyjaśniające
  • Informacja śledcza
  • Zarządzanie ryzykiem
  • Zagrożenia terrorystyczne
  • Ocena i audyt bezpieczeństwa
  • Polityka i procedury bezpieczeństwa
  • Komórka bezpieczeństwa
  • Kontrwywiad biznesowy
  • Zarządzanie kryzysowe i ciągłość działania
  • System wczesnego ostrzegania
Jak widzimy jest to program skrojony na miarę tak by osoba kończąca ten kierunek miała podstawy wiedzy bezpiecznika i nie trzeba było tracić czasu na uczenie podstaw.
Coraz większą popularnością cieszą się kursy/szkolenia za granicą (np Hiszpania) gdzie uczy się bezpieczników rzemiosła i dodatkowo uczą praktycy.
Minusem wspomnianych zagranicznych szkoleń jest koszt (od 2 tyś euro), trzeba znać bardzo dobrze j. angielski no i jest to szkolenie lub kurs a nie studia :(
Podsumowując żyjemy w ciekawych czasach - uczelnie wolą produkować setki bezrobotnych expertów od bezpieczeństwa narodowego czy terroryzmu zamiast wypełnić lukę która staje się coraz większa i dać szansę młodym ludziom na dobrze płatną pracę.

P.S. 1 Jeśli przeczytają ten wpis osoby chcące pracować jako bezpiecznik a wahające się czy iść na psychoterroryzm czy też zainwestować czas i pieniądze w naukę języków obcych doradzam języki obce (zwłaszcza angielski i rosyjski) a reszty nauczy Was życie.
P.S. 2 Powyższy wpis nie dotyczy bezpieczników spółek skarbu państwa - tam od lat jest specyficzna rekrutacja i można być spokojnie po pedagogice przedszkolnej  

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Sztuczna inteligencja a zagrożenia dla uczciwości wyborów w Polsce: potencjalne scenariusze ataków

Coordinated Inauthentic Behavior (CIB) - Jedno z największych wyzwań w wojnie w sieci.

Dezinformacja jako element walki w sieci - prawne aspekty odpowiedzialności karnej w prawie polskim.