Podsumowanie roku 2019 - trendy i wyzwania na przyszłość

Grudzień jest specyficznym miesiącem, wiele firm podsumowuje mijający rok a także stara się przygotować na kolejny.
Kierując się tą filozofią poniżej prezentujemy krótkie podsumowanie 2019 roku w SASMA, oraz subiektywne zestawienie wyzwań dla naszej branży jakie pojawią się w 2020 roku.


Mijający rok upłynął pod znakiem jubileuszu 10 lecia działalności firmy, na przestrzeni tych minionych lat SASMA stała się zaufanym partnerem świadczącym usługi dla swoich klientów na całym świecie.

Ze zrozumiałych względów nie możemy dzielić się tym co robimy ale pewne wyobrażenie o skali naszych operacji dają liczby.
W roku 2019 zespoły SASMA przeleciały blisko 80 tyś km (dla porównania obwód Ziemi to trochę powyżej 40 tyś km)
Ta ilość kilometrów świadczy dobitnie że staliśmy się już firmą która nie boi nie wyzwań nawet w najbardziej egzotycznych miejscach.

Kolejnym wyzwaniem jakie stało przed nami w 2019 roku była praca związana z oprogramowaniem i-SASMA

Nikt z nas nie miał pojęcia jak tworzy się oprogramowanie, jak ciężki i skomplikowany jest to proces.
Dodatkowo z uwagi na specyfikę naszego softu należało zapewnić maksimum bezpieczeństwa danych jakie będą w nim przechowywane i analizowane.
Pomimo tych wszystkich problemów udało nam się zakończyć pracę nad oprogramowaniem na czas.
Pierwsza prezentacja odbyła się na uroczystości związanej z 10-leciem SASMA a wszyscy zainteresowani będą mogli zapoznać się z oprogramowaniem na początku 2020 roku, kiedy już oficjalnie pojawi nie w sprzedaży.
Oprogramowanie i-SASMA pojawi się na wszystkich kluczowych targach i konferencjach w Europie, gdzie będzie z dumą prezentowana na stoisku SASMA.

Teraz trochę o nadchodzących wyzwaniach w naszej branży.
Na horyzoncie widzimy dwa które zdominują wszystkie pozostałe.

1. Informacje (pozyskiwanie oraz analiza)
Jak już parę razu pisaliśmy informacja staje się (lub też stała się) walutą XXI wieku.
Ten trend wyraźnie rośnie i firmy z naszej branży muszą stale doskonalić umiejętności ochrony informacji własnych klientów (nie mam na myśli kancelarii tajnej ☺) a także jak zdobywać te potrzebne, dla ich rozwoju.
Kolejną kluczową umiejętnością staje się analiza pozyskanych informacji, ilość pozyskiwanych danych rośnie bardzo szybko i dochodzimy do momentu, że umysł ludzki nie jest w stanie wszystkiego analizować.
Czas to pieniądz, zwłaszcza w biznesie, tutaj liczy się nie tylko zdobycie informacji, ale także szybka jej analiza, tak by była ona maksimum skuteczna, na szczęście są już na rynku skuteczne narzędzia wspomagające proces analizy informacji (i-SASMA).

2. Cyber/Sieć 
Pociąg o nazwie "cyber" odjeżdza i to ostatnia chwila by do niego wskoczyć, lub też zostać na pustym peronie i w zadumie oglądać jak się oddala.
Ta metafora powinna dać wszystkim z branży do zrozumienia że nie da się już funkcjonować w oderwaniu od sieci.
Tam bardzo często są potrzebne nam informacje a sztuką staje się ich zdobycie oraz analiza.
Jeśli chodzi o cyber security (w kontekście zdobywania informacji) to wszyscy eksperci jakich miałem przyjemność wysłuchać w 2019 roku zgadzają się w jednym.
Człowiek był, jest i w dającej się przewidzieć przyszłości będzie najsłabszym ogniwem, więc musimy to pamiętać tworząc nasze systemy bezpieczeństwa lub planując nasze operacje.

To jest nasz subiektywny ranking wyzwań na 2020 (i nie tylko), za rok ocenimy czy mieliśmy rację.

Na zakończenie pragniemy złożyć wszystkim życzenia świąteczne a także życzyć by 2020 rok był pełen wyzwań zawodowych.


Zespół SASMA

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Szczepionka na COVID-19 - wyzwaniem dla bezpieczeństwa

"Nie będziemy negocjować" - casus CD Projekt RED

Przyszłość ochrony fizycznej (czy taka jest?)