Coordinated Inauthentic Behavior (CIB) - Jedno z największych wyzwań w wojnie w sieci.

 Jednym z najczęstszych słów jakie pojawiają się w kontekście wojny na Ukrainie jest dezinformacja.

W zasadzie nie ma dnia byśmy nie słyszeli o dezinformacji w telewizji, internecie czy też social mediach.

Dziesiątki ekspertów radzą jak weryfikować wiadomości, jak rozpoznawać deep fake czy też walczyć z dezinformacją.

W dzisiejszym wpisie "popłynę" z prądem mody na dezinformację, ale poruszę to nieco z innej strony, a mianowicie skupię się na pojęciu Coordinated Inauthentic Behavior - CIB (skoordynowanego, nieautentycznego zachowania).

Na początek co to jest CIB i dlaczego to jest takie ważne pojęcie.

Jest wiele definicji CIB, ale w skrócie możemy przyjąć, że Coordinated Inauthentic Behavior występuje kiedy grupa ludzi lub profili (social media) pracuje razem w skoordynowany sposób wprowadzając innych w błąd w celu osiągnięcia określonych korzyści.

Poniżej film który* w bardzo przystępny sposób to wyjaśnia:




* źródło - Exposer of Trolls

Co ważne CIB nie jest tylko związane z internetem czy social mediami. Ludzie pracują/współpracują razem by wprowadzić innych w błąd od lat, a historia zna wiele takich przykładów.

Jednak należy przyznać, że rozwój internetu, a zwłaszcza social mediów spowodował ogromny wzrost CIB zwłaszcza podczas operacji wpływu czy też dezinformacji.

Właśnie na tym dziś się skoncentruję czyli o roli Coordinated Inauthentic Behavior podczas operacji wpływu oraz dezinformacji.

Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że żadna współczesna operacja wpływu czy też operacja dezinformacyjna prowadzona w sieci nie może obyć się bez CIB.

W dużym uproszczeniu możemy napisać, że każda operacja wpływu czy też dezinformacji składa się z czterech najważniejszych punktów:

1. Wyznacz cel

2. Znajdź emocje

3. Stwórz narrację 

4. Przekonaj do niej 

Coordinated Inauthentic Behavior jest masowo wykorzystywany w ostatnim punkcie czyli przekonywaniu do stworzonej narracji.

Co warte podkreślenia skuteczność tej metody zależy od wielu czynników jednak jednym z kluczowych jest masowość użycia.

Jak wspomniałem CIB jest popularną taktyką wykorzystywaną w wojnie w sieci, zwłaszcza podczas operacji wpływu czy dezinformacji.

Wspomniane operacje dotykają nasz kraj, a także naszych sąsiadów (nie tak dawno jeden z prozachodnich rządów w naszym regionie upadł "dzięki" takiej operacji wpływu).

Trzeba szczerze przyznać, że są wyspecjalizowane grupy oraz służby, które osiągają klasę mistrzowską w temacie wykorzystania CIB do własnych celów.

Kto zajmuje się walką z Coordinated Inauthentic Behavior?

W pierwszej kolejności jest to i pozostanie domena służb, bo to właśnie one odpowiadają za bezpieczeństwo danego kraju.

Odpowiednio wcześnie wykryte CIB pozwala przewidzieć cel operacji wpływu/dezinformacji, zminimalizować jej skutki, a także wyprowadzić odpowiednie działania w kontrofensywie.

Oczywiście służby zawsze blisko współpracują z BigTechami, które mają własne działy zajmujące się rozbijaniem operacji przy użyciu CIB.

Korporacje publikują regularne raporty (najczęściej kwartalne), w których informują o rozbitych operacjach wpływu, CIB itp.

Tutaj dla zainteresowanych taki raport z pierwszego kwartału 2023 roku.

Teraz w jaki sposób walczy się z Coordinated Inauthentic Behavior?

Kluczowe jest szybkie zidentyfikowanie takiego zachowania i kont z nim powiązanych.

Nie ma tutaj jednego stałego schematu, jednak na pewno należy zwrócić uwagę na konta, które powielają te same informacje, w tym samym czasie, używając tych samych fraz, #hasztagów, emoji czy też grafiki.

Takie fałszywe konta wykorzystujące taktykę CIB maja podobne grafiki oraz opisy (celowo nie piszę jakie, by nie ułatwiać ciemnej stronie mocy pracy).

Oczywiście nie zawsze jest to takie proste by zidentyfikować taktykę CIB, dlatego tak ważne jest by stale podnosić kompetencje zajmujących się tym zespołów.

Należy także dodać, że skuteczna walka z CIB to wypadkowa kompetencji, technologii (oprogramowanie wsparte AI) oraz procedur.

Niestety nawet wszystkie powyższe punkty nie gwarantują sukcesu. Jak zawsze jest to wyścig "miecza i tarczy", a zła strona cały czas doskonali CIB, tak by była maksymalnie skuteczna, a przy tym ciężka do wykrycia.

Odpowiednio użyta taktyka CIB ma potężną siłę rażenia wpływając na bezpieczeństwo w danym kraju czy też regionie.

Na zakończenie przykład Coordinated Inauthentic Behavior z naszego podwórka, by teorię podeprzeć praktyką:






Celowo nie pokazuję autorów wpisów jednak jak widzicie jesień 2022 r. była zdominowana przez powyższą narrację rozsiewaną przy użyciu CIB.

Kończąc mój dzisiejszy nieco ogólny (celowo by nie przekazywać wrażliwej wiedzy) wpis chcę podkreślić, że nie ma operacji wpływu czy też dezinformacji bez CIB, dlatego kluczowa staje się umiejetność rozpoznawania ich już na wczesnym etapie, tak by móc odpowiednio szybko reagować.

Społeczeństwo nasze wymaga nieustannej edukacji, by nie poddawać się łatwo takim działaniom jednak to na służbach spoczywa główny ciężar tej walki więc budujcie kompetencje nim będzie za późno.



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Sztuczna inteligencja a zagrożenia dla uczciwości wyborów w Polsce: potencjalne scenariusze ataków

Dezinformacja jako element walki w sieci - prawne aspekty odpowiedzialności karnej w prawie polskim.